W dobie koronawirusa coraz więcej uwagi zwracamy na własne zdrowie - zarówno fizyczne jak i psychiczne. Obecna, trudna sytuacja sprawiła, że to co wcześniej bagatelizowaliśmy staje się dla nas istotne. Pracując z moimi klientami często widzę powtarzające się problemy.
Jako psychoterapeuta świadczę usługi z zakresu terapii zaburzeń lękowych, frustracji, stresu oraz wypalenia zawodowego. Najczęściej moimi pacjentami są managerowie wyższego szczebla, członkowie zarządów, dyrektorzy, prezesi oraz właściciele biznesów.
Wszyscy Ci ludzie mają problemy, z którymi sobie nie radzą. Dla wielu z nich podstawową trudnością czyniącą najwięcej szkody w ich świadomości jest brak umiejętności szczerego przyznania się przed samym/samą sobą, że jest się w takiej sytuacji, w której potrzebujemy pomocy. Nasza duma oraz potrzeba samodzielności może stać się przeszkodą na naszej drodze do upragnionej równowagi.
W ostatnim czasie bardzo często pracuję w nurcie interwencji kryzysowej, właściwie coachingu kryzysowego. Pomagam moim klientom w rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem podległymi im organizacjami. Pracuję na problemach, istniejącymi w ich sferze mentalnej, które bez pomocy z zewnątrz mogą być niemożliwe do pokonania.
Pod wpływem silnego stresu, przepracowania oraz braku czasu na przemyślenia często występuje zawężenie percepcji, będące jednym ze zniekształceń poznawczych, prowadzące do widzenia tunelowego, które ogranicza nasz wgląd we własną sytuację. Brak dystansu i niewłaściwe, toksyczne nawyki powodują spadek skuteczności i jakości działania.
W procesie terapii i interwencji kryzysowej można skutecznie wyeliminować negatywne czynniki takie jak: lęki, frustrację, wypalenie zawodowe, pracoholizm oraz wpłynąć na zmianę toku myślenia poprzez wzmocnienie dotychczasowych zasobów i wygenerowanie nowych.
W przypadku osób żyjących w ciągłym napięciu, skoncentrowanych na swojej pracy, mających zbyt mało czasu dla siebie i swojej rodziny celem terapii jest obniżenie negatywnego napięcia emocjonalnego i podniesienie skuteczność działania, co przekłada się na zwiększenie jakości ich pracy oraz polepszenie relacji rodzinnych.
Dzięki zmianie perspektywy i wyjściu z utartych schematów myślenia ludzie są w stanie postrzegać otaczającą ich rzeczywistość w innych kategoriach - bardziej twórczo, są w stanie wyjść ponad utarte koleiny.
Biznes to ludzie - tworzą go ludzie dla ludzi i to jak ci ludzie funkcjonują zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej ma istotny wpływ na ich działanie.
Poniżej przedstawiam listę zniekształceń poznawczych:
etykietowanie – w tym przypadku na skutek własnych emocji i braku dostatecznej wiedzy przyklejamy komuś etykietę: mój podwładny nie przyjechał na czas, pewnie przyczyną tego jest brak profesjonalizmu. On jest nieprofesjonalny.
nadmierne uogólnianie – w tym przypadku mamy do czynienia z przekonaniami poprzedzonymi następującymi słowami: nigdy, wszystko, zawsze, każdy, tylko. Na przykład: "każdy z nich to wiedział, tylko ja nie wiedziałem".
katastrofizacja i przepowiadanie przyszłości - bardzo często uruchamia się ono, kiedy jesteśmy pod wpływem silnych leków, np. lęku sytuacyjnego wywołanego jakimś stresującym wydarzeniem mającym nastąpić w przyszłości. Przykład – za mało się uczyłem, to zapewne nie zdam egzaminu. Idą na rozmowę kwalifikacyjną, więc nie dostanę pracy, gdyż nie jestem wystarczająco dobra.
pomijanie pozytywnych aspektów otoczenia – występuje kiedy unieważniamy siebie i swoje atuty "dostałem tą pracę, bo pewnie nie mieli nikogo innego na to stanowisko, lub nikt inny go nie chciał"
czytanie w myślach – występuje fałszywe przekonanie iż wiemy, co myślą inni.
myślenie czarno-białe, czyli dychotomiczne. Pojawia się ono wtedy, kiedy jesteśmy pewni, iż istnieją jedynie dwie drogi wyjścia, dobra, lub zła, ktoś jest dobrym fachowcem ,lub kiepskim.
widzenie tunelowe – to zniekształcenie zawęża naszą percepcję do myślenia w bardzo wąskim aspekcie. W wyniku jego oddziaływania myślimy tylko w jednej kategorii: "Moja teściowa jest paskudna, ciągle mnie krytykuje".
Wszystkie przedstawione powyżej zniekształcenia poznawcze, jak i wiele innych, których tu nie przedstawiłem, mają negatywny wpływ na naszą percepcję i ocenę rzeczywistości. Warto jest zastanowić się czy przypadkiem nie wpływają one na nasze życie - nie zniekształcając, niczym okulary słoneczne naszej oceny rzeczywistości.
PS.
Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.
Dzięki niej będę mógł:
1. przeanalizować twoją sytuację
2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie
3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego.
Z uszanowaniem
Wojciech Kopytek
www.wojciechkopytek.eu
email: psycholog@wojciechkopytek.eu
tel.: 695-378-352
AKTUALNOŚCI
zobacz w czym możemy pomóc