Jak uniknąć samotności?

Wielu z nas żyje „tu i teraz” nie zastanawiając się nad sensem życia i swoimi relacjami rodzinnymi, nad relacjami z przyjaciółmi i ze znajomymi.
 
Bieżące sprawy pochłaniają całe nasze życie, praca wyciąga znaczną część energii, a kiedy wracamy do domu, nie mamy już siły na rozmowę z rodziną, na spotkania z przyjaciółmi i na realizację swoich pasji.
 
W życiu ważna jest równowaga, gdyż to ona zapewnia nam, dystans do wielu spraw – do siebie, do problemów, do pracy, do szefa. Dzięki równowadze i dystansowi jesteśmy w stanie podejmować odpowiedzialne i rozważne decyzje.
 
Dbając o równowagę pomiędzy pracą a życiem rodzinnym dbamy o nasz azyl, o naszą oazę spokoju, jaką jest dom. Dom ma być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i otaczamy ludźmi, których kochamy i cenimy, ludźmi, przy których czujemy się dobrze (jeżeli jest inaczej, to znaczy, że coś jest nie tak jak powinno być).
 
Dbając o równowagę musimy również dawać z siebie jak najwięcej tym, na których nam zależy, tym których kochamy.
 
Współpracując z Domem Pomocy Społecznej oraz Ośrodkiem dla Osób Uzależnionych i Bezdomnych miałem wiele okazji do zaobserwowania przebiegu końcówki życia ludzi, którzy albo popadli w nałogi (głównie alkohol) i zniszczyli swoją rodzinę albo pochłonęła ich praca i w pewnym momencie okazało się, że nie ma już do czego wracać, gdyż rodzina istnieje tylko "na papierze". Ci ludzie są samotni. W przeszłości wielu z nich było „ludźmi sukcesu”, bynajmniej tak o sobie myśleli. Na starość ich życie przepełnione jest płaczem, samotnością i bólem. Często ich myśli wypełnia poczucie przegranego życia.
 
Czym jest samotność?
 
W mojej ocenie: jest to sytuacja, w której okazuje się, że nasze istnienie nie ma większej wartości dla osób z naszego toczenia. Sytuacja, w której z różnych przyczyn jesteśmy pomijani przez nasze otoczenie, przez osoby, które teoretycznie powinny być nam bliskie, a posiadane i utrzymywane relacje interpersonalne nie spełniają naszych oczekiwań, nie dają nam satysfakcji, nie zaspokajają naszych potrzeb.

 

Jak uniknąć samotności? Nie ma prostej odpowiedzi. Według mnie samotność często bywa owocem naszego działania. Chcesz mieć plony? Przygotuj pole, zasiej, dbaj o plony, zbierz je i ciesz się nimi. Bez własnego poświęcenia bliskim każdego kiedyś czeka samotność.

 

 

 

Ps.

Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.

 

 Dzięki niej będę mógł:

 

1. przeanalizować twoją sytuację

2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie

3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.

 

Zapraszam do kontaktu telefonicznego.


Z uszanowaniem


Wojciech Kopytek

www.wojciechkopytek.eu

email: psycholog@wojciechkopytek.eu

tel.: 695-378-352

 

Zainteresowany
naszą ofertą?
Skontaktuj się z nami!

Studio Nowych Możliwości

Psycholog Skierniewice

 

ul. Jagiellońska 32
96-100 Skierniewice
psycholog@wojciechkopytek.eu
+48 695 378 352

 

Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres psycholog@wojciechkopytek.eu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.