Stres definicja: „wzajemne oddziaływanie” między pracownikiem a środowiskiem pracy (wystawianie pracownika na zagrożenia związane ze środowiskiem pracy). W takim modelu stres można określić jako mający miejsce, gdy wymagania stawiane przez środowisko pracy przekraczają zdolność pracownika do raczenia sobie z nimi (kontrolowania ich). Określenie stresu w taki sposób koncentruje uwagę na przyczynach stresu związanych z pracą i na niezbędnych środkach kontroli. (Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 2007 https://osha.europa.eu/pl/publications/factsheet-8-stress-work-summary-agency-report)
Stres, lęk i spowodowane nimi zagrożenia psychospołeczne odpowiadają za około 50-60% wszystkich absencji chorobowych!
4 na 10 czynnych zawodowo Europejczyków jest zdania iż w ich miejscu pracy problem stresu jest pomijany przez ich pracodawców (badanie ESENER, rok 2000).
Wiedza na temat stresu w miejscu pracy a realne działania podejmowane w celu jego redukcji i ochrony pracowników przed stresem
Europa – wiedza i świadomość problemu stresu wśród menadżerów 79%. Podejmowanie realnych działań oraz wdrażanie procedur mających przyczynić się do zmiany sytuacji 26%.
Polska – wiedza na temat problemu a podejmowanie realnych działań zmierzających do poprawy to jedynie 15%.
Według badań mniej niż 30% europejskich firm stworzyło procedury umożliwiające im przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy.
(badanie ESENER, rok 2010)
Źródło: Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Ps.
Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.
Dzięki niej będę mógł:
1. przeanalizować twoją sytuację
2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie
3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego.
Z uszanowaniem
Wojciech Kopytek
www.wojciechkopytek.eu
email: psycholog@wojciechkopytek.eu
tel.: 695-378-352
AKTUALNOŚCI
zobacz w czym możemy pomóc