W poniższym tekście zajmę się omówieniem czynników wpływających na redukcję stresu i jego powstawanie oraz przeanalizuję zalecane przeze mnie posunięcia zarządów firm, które swoimi decyzjami mogą łatwo i bez ponoszenia dodatkowych kosztów zwiększyć wydajność pracowników i zysk firmy.
W wielu firmach, nawet tych uważających siebie za nowoczesne i nowocześnie zarządzane problemem pozostaje wydajność pracowników oraz związana z tym faktem dyscyplina pracy. Wielu speców od HR zastanawia się jak poprzez zarządzanie czasem wpłynąć na pracowników.
Po konsultacjach z kilkoma osobami prowadzącymi własne biznesy (zaznaczam iż są to praktycy a nie teoretycy), w szczególności po rozmowach z moim kolegą prowadzącym własne spółki i dającym pracę ponad 30 osobom, stwierdziłem, że nowoczesny prezes, CEO lub dyrektor, aby zwiększyć wydajność firmy powinien wprowadzić ściśle określone zasady pracy, dzięki którym może z łatwością zwiększyć wydajność firmy nawet o 40% (wyniki potwierdzone w praktyce).
Zasady te oraz mechanizmy wpływające na podniesienie wydajności pracowników zostaną przedstawiona w trakcie szkolenia poświęconemu wypaleniu zawodowemu oraz jakości pracy na które serdecznie zapraszam.
Wiele firm trzyma się zasad pracy opracowanych jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. W chwili obecnej często zbędne jest trzymanie pracowników w pracy 8 godzin. Pracownik pracuje skutecznie wtedy, kiedy ma do wykonania określone zadanie. 8 godzinny dzień pracy tak naprawdę powoduje zwiększenie kosztów firm i sprawia, że pracownicy nie pracują skutecznie, jedynie udają pracę i generują zbędne koszta, jak np. zbędne drukowanie dokumentacji i pobór energii elektrycznej. Inną kwestią jest organizacja pracy, gdzie pracownik marnotrawi swój czas na czynności zbędne związane np. z ciągłym sprawdzaniem poczty.
Czynnikami stresującymi są również niedostosowanie zadań pracownika do jego kompetencji i nieprawidłowo sformułowane oczekiwania przełożonych. Czynnikami budującymi skuteczność pracownika są wynagrodzenie adekwatne do nakładu pracy oraz dobre, życzliwe relacje interpersonalne oraz dostosowanie zadań do kompetencji pracownika.
PS.
Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.
Dzięki niej będę mógł:
1. przeanalizować twoją sytuację
2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie
3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego.
Z uszanowaniem
Wojciech Kopytek
www.wojciechkopytek.eu
email: psycholog@wojciechkopytek.eu
tel.: 695-378-352
AKTUALNOŚCI
zobacz w czym możemy pomóc