CSR - Corporate Social Responsibility a zdrowie psychiczne i efektywność pracowników

Czas jako wymiar i jego wpływ na nasze życie. Czas w pracy a czas wolny.

 

Coraz częściej mamy coraz mniej czasu. Jego zagospodarowanie co do ostatniej sekundy sprawia, że teoretycznie osoby mające mniej czasu mają go więcej, z powodu gospodarności. Osoby mniej przykładające wagę do planowania czasu mające stosunek ambiwalentny do swojego kalendarza są mniej zorganizowane i w ciągu dnia wykonują mniejszą ilość zadań. Czy dobre jest zagospodarowanie czasu co do sekundy?

 

Z badań wynika, że zdyscyplinowane życie, w którym brak czasu na odpoczynek powoduje silny stres. Człowiek jako istota nie jest maszyną i ze względów specyfiki swojego ciała musi odpoczywać. Odpoczynek to nie tylko 7 – 8 godzin snu na dobę. Odpoczynek to również czas wolny, w trakcie którego możemy zająć się sobą i swoimi pasjami, odciąć się od myślenia o naszych obowiązkach, zatem od źródła stresu.

 

Brak czasu dla siebie, czasu w którym możemy odciąć się od codziennego biegu i ciągłego „gonienia króliczka” jest bardzo istotny. Dzięki zmianie myślenia, właściwie zmiany treści naszych myśli wyłączamy zadaniowy tryb funkcjonowania, który bardzo często związany jest z pobudzeniem układu sympatycznego, inaczej układu współczulnego, części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnej za generowanie napięcia, stresu i negatywnych emocji.

 

Człowiek będąc skoncentrowanym na zadaniach, działa pod wpływem stresu, gdyż to określone napięcie nerwowe mobilizuje nas do działania ukierunkowanego na osiągnięcie określonego celu.

 

Stres, lęk i spowodowane nimi zagrożenia psychospołeczne odpowiadają za około 50-60% wszystkich absencji chorobowych!

 

4 na 10 czynnych zawodowo Europejczyków jest zdania iż w ich miejscu pracy problem stresu jest pomijany przez ich pracodawców (badanie ESENER, rok 2000).

 

 

Bardzo istotne jest, aby dać sobie odpocząć. Ciągłe skupienie, pobudzenie, pracoholizm, przekraczanie kolejnych norm czasu spędzonego w pracy powoduje jedynie straty. Jest to istotne również z punktu widzenia firm i ich interesów ekonomicznych,

 

Ludzie to biznes, ludzie to tkanka firmy, jeśli ona jest chora i działa źle, nieprawidłowo, szefowie nie powinni oczekiwać, że efektywność pracy podległych im osób będzie wysoka i równie wysoka będzie jakość produktów i usług.

 

 

Wiele firm inwestuje w działania CSR - Corporate Social Responsibility, czyli działania mające na celu zapewnienie określonych warunków funkcjonowania pracowników. CSR to nie tylko siłownia i karta Fitness, to również dbałość o kondycję psychiczną pracowników, co przecież ma przełożenie na zysk osiągany przez firmy. Społeczna odpowiedzialność, to również inwestowanie w zasoby ludzkie.

 

Inwestowanie w zasoby ludzkie, to również szacunek do czasu prywatnego pracowników oraz jakości ich prawa do odpoczynku.

 

Wypoczęty pracownik, to skuteczny i efektywny pracownik. Warto wziąć to pod uwagę.

 

 

PS. Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.

 

Dzięki niej będę mógł:

 

1. przeanalizować twoją sytuację

 

2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie

 

3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.

 

Zapraszam do kontaktu telefonicznego.

 

Z uszanowaniem

 

Wojciech Kopytek

 

www.wojciechkopytek.eu

 

email: psycholog@wojciechkopytek.eu

 

tel.: 695-378-352

Zainteresowany
naszą ofertą?
Skontaktuj się z nami!

Studio Nowych Możliwości

Psycholog Skierniewice

 

ul. Jagiellońska 32
96-100 Skierniewice
psycholog@wojciechkopytek.eu
+48 695 378 352

 

Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres psycholog@wojciechkopytek.eu. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.