Coraz częściej mamy coraz mniej czasu. Jego zagospodarowanie co do ostatniej sekundy sprawia, że teoretycznie osoby mające mniej czasu mają go więcej, z powodu gospodarności. Osoby mniej przykładające wagę do planowania czasu mające stosunek ambiwalentny do swojego kalendarza są mniej zorganizowane i w ciągu dnia wykonują mniejszą ilość zadań. Czy dobre jest zagospodarowanie czasu co do sekundy?
Z badań wynika, że zdyscyplinowane życie, w którym brak czasu na odpoczynek powoduje silny stres. Człowiek jako istota nie jest maszyną i ze względów specyfiki swojego ciała musi odpoczywać. Odpoczynek to nie tylko 7 – 8 godzin snu na dobę. Odpoczynek to również czas wolny, w trakcie którego możemy zająć się sobą i swoimi pasjami, odciąć się od myślenia o naszych obowiązkach, zatem od źródła stresu.
Brak czasu dla siebie, czasu w którym możemy odciąć się od codziennego biegu i ciągłego „gonienia króliczka” jest bardzo istotny. Dzięki zmianie myślenia, właściwie zmiany treści naszych myśli wyłączamy zadaniowy tryb funkcjonowania, który bardzo często związany jest z pobudzeniem układu sympatycznego, inaczej układu współczulnego, części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnej za generowanie napięcia, stresu i negatywnych emocji.
Człowiek będąc skoncentrowanym na zadaniach, działa pod wpływem stresu, gdyż to określone napięcie nerwowe mobilizuje nas do działania ukierunkowanego na osiągnięcie określonego celu.
Stres, lęk i spowodowane nimi zagrożenia psychospołeczne odpowiadają za około 50-60% wszystkich absencji chorobowych!
4 na 10 czynnych zawodowo Europejczyków jest zdania iż w ich miejscu pracy problem stresu jest pomijany przez ich pracodawców (badanie ESENER, rok 2000).
Bardzo istotne jest, aby dać sobie odpocząć. Ciągłe skupienie, pobudzenie, pracoholizm, przekraczanie kolejnych norm czasu spędzonego w pracy powoduje jedynie straty. Jest to istotne również z punktu widzenia firm i ich interesów ekonomicznych,
Ludzie to biznes, ludzie to tkanka firmy, jeśli ona jest chora i działa źle, nieprawidłowo, szefowie nie powinni oczekiwać, że efektywność pracy podległych im osób będzie wysoka i równie wysoka będzie jakość produktów i usług.
Wiele firm inwestuje w działania CSR - Corporate Social Responsibility, czyli działania mające na celu zapewnienie określonych warunków funkcjonowania pracowników. CSR to nie tylko siłownia i karta Fitness, to również dbałość o kondycję psychiczną pracowników, co przecież ma przełożenie na zysk osiągany przez firmy. Społeczna odpowiedzialność, to również inwestowanie w zasoby ludzkie.
Inwestowanie w zasoby ludzkie, to również szacunek do czasu prywatnego pracowników oraz jakości ich prawa do odpoczynku.
Wypoczęty pracownik, to skuteczny i efektywny pracownik. Warto wziąć to pod uwagę.
PS. Jeśli masz problemy z którymi sobie nie radzisz skontaktuj się ze mną na bezpłatną niezobowiązującą półgodzinną rozmowę. W jej trakcie sprawdzę, czy jestem w stanie Ci pomóc. Jest to rozmowa, podczas której zdefiniujemy twoje potrzeby oraz ewentualnie ustalimy cele pracy terapeutycznej.
Dzięki niej będę mógł:
1. przeanalizować twoją sytuację
2. zobaczyć jakie kroki trzeba podjąć, by zmienić twoje życie
3. oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci pomóc jak najszybciej osiągnąć cele.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego.
Z uszanowaniem
Wojciech Kopytek
www.wojciechkopytek.eu
email: psycholog@wojciechkopytek.eu
tel.: 695-378-352
AKTUALNOŚCI
zobacz w czym możemy pomóc